IV. Pohybovo-umelecká trieda s výtvarným zameraním

Mgr. Mária Praščáková, triedna učiteľka                                      Mgr. Zlatica Popovičová, učiteľka

• Inovatívne vzdelávacie prostredie
  • Individuálne a skupinové vzdelávanie
  • Rôzne motivačné a vzdelávacie materiály
  • Zapájanie rodičov do kultúry školy

Výtvarné činnosti sú súčasťou každodenného života dieťaťa.Našim cieľom je pripravovať dieťa na vstup do základnej školy a na život v spoločnosti. Zároveň  ho chceme chrániť a rozvíjať jeho nadšenie,  pomáhať mu aby sa stal nezávislým. Poskytujeme mu príležitosti v umení, v hudbe, vo vede a  dramatickej hre. Počas hier  má dieťa vždy k dispozícii celý rad aktivít. Vzdelávanie je postavené na princípe, že každý má umelecké schopnosti a predstavivosť, hoci nie každý je „umelec“. Vychádzame z prirodzeného záujmu dieťaťa o výtvarné vyjadrovanie svojich predstáv, kde dieťa využíva bohatosť detskej fantázie a obrazotvornosť, zvedavosť a záujem o skúmanie nových možností. Vytvárame pre deti také podmienky, pomocou ktorých budú vedieť vlastnými silami získavať nové vedomosti a schopnosti.

Z nášho pohľadu to znamená naučiť deti:

• pozerať sa na svet a vnímať ho,
  • uplatňovať výtvarné aktivity, ktoré naučia ruku poslúchať,
  • výtvarné techniky a postupy, ktoré pomôžu deťom vyjadrovať svoje predstavy.

Vhodnou motiváciou podnecujeme detí k výtvarnému prejavu:

• vedieme s nimi dialóg o zobrazenom námete,
  • pri hľadaní námetov využívame podnety súčasného výtvarného umenia,
  • zoznamujeme deti s dielami výtvarných umelcov a vedieme ich k výtvarnej reakcii na uvedené diela,
  • sledujeme vývoj výtvarného prejavu dieťaťa prostredníctvom portfólia detských prác,
  • vytvárame materiálne zabezpečenie pre rôznorodé výtvarné aktivity,
  • rovnomerne striedame rôzne výtvarné postupy, inovujeme ich s ohľadom na dodržanie estetických kvalít ich výtvarnej výpovede,
  • zachovávame postupnosť a dodržiavame zásadu od jednoduchého k zložitejšiemu,
  • podporujeme tvorivosť a slobodu dieťaťa vo výtvarnom prejave,
  • v interakcii s dieťaťom vytvárame pozitívnu klímu v triede.

Využívame:

• novosť,
  • nápaditosť sebavyjadrenia v spracovaní témy,
  • originalitu techniky,
  • nové výtvarné formy,
  • nové využitie farieb, ich kombinácie,
  • použitie nového materiálu, nové spracovanie detailov

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dieťa kreslí hlavonožca? Nuž, skúste sa na ľudí pozerať z jeho výšky a uvidíte sami (tie dlhočizné nohy a... hlavu).